SİVİLCE İZLERİ İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

sivilce izleri

Sivilce izleri, tedavisi zor olabilen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilce lekeleri hem hormonal hem de çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Yüzde kalıcı izler bırakabilir, neyse ki akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olacak çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Sivilce izleri için en yaygın tedaviler topikal cilt bakım ürünleri olabilir. Akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek A vitamini ve retinol gibi bileşenler içeren kremler, merhemler de dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler mevcuttur. Ek olarak peeling ürünleri, ölü cilt hücrelerinin nazikçe çıkarılmasına ve yeni cildin yenilenmesine yardımcı olur. Topikal tedavilere ek olarak, yüz bakımı da akne izlerinin görünümünü azaltmak için faydalı olabilir. Lazer tedavileri ve mikrodermabrazyon, yara dokusunu parçalayarak ve yeni cildin oluşmasını sağlayarak akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Cildin en üst tabakasını kaldırarak sivilce izi görünümünü azaltmak için kimyasal peeling de kullanılabilir.

Sivilce İzleri ve Cilt Sorunları

Sivilce izi her yaştan, cinsiyetten ve cilt tipinden insanı etkileyen en yaygın sorunlardan biridir. Akne, ciltte gözenekleri tıkayarak lekelere, sivilcelere ve beyaz noktalara neden olabilen aşırı yağ üretiminden kaynaklanır. Bu lekelerin tedavisi oldukça kolay olsa da, arkalarında sivilce izleri veya ciltte kurtulması zor olabilecek izler bırakabilirler. Sivilce lekeleri, aknenin geride bıraktığı koyu lekeler veya renk değişikliğidir. Açık kahverengiden koyu kırmızıya, kahverengiye kadar değişebilirler ve kurtulmaları çok zor olabilir.

Sivilce Lekeleri Neden Oluşur?

Peki sivilce lekeleri neden oluşur? Akne lekeleri, sivilceler, beyaz noktalar veya diğer lekeler iltihaplanıp tahriş olduğunda ortaya çıkar. Bu, cildin aşırı melanin üretmesine neden olabilir. Bu da cilde rengini veren melanindir. Melanin fazla olduğunda sivilcenin olduğu yerde koyu lekeler oluşur. Aknenin neden olduğu iltihaplanmaya ek olarak, başka faktörler de sivilce izi ve lekelerinin oluşumuna katkıda bulunabilir. Cilt için çok sert olan bazı cilt bakım ürünleri gibi güneş hasarı da koyu lekelerin oluşmasına zemin hazırlar. Bazı durumlarda akne lekelerine, iltihaplanma veya yaralanmaya yanıt olarak derinin çok fazla melanin ürettiği bir durum olan, iltihap sonrası hiperpigmentasyon olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Cildinizi yenileyecek Aquashine uygulaması için sitemizi keşfedin.

neylenegiyilir

neylenegiyilir

yakın zamanda PAYLAŞILANLAR
GALERİ