Günlük ve Gece Davetlerine Özel Abaya Modelleri

ABAYA

İslami koşullara göre giyinmeyi tercih eden kadınların dış giyim ürünü olarak tercih ettikleri modellerin başında gelen abaya, çok uzun yıllardır bir kültür olarak kabul edilmektedir. Orta Doğu kültürünün bir parçası olan, zaman içinde Müslüman toplumların geneline yayılan abaya modelleri, siyah renk hakimiyetiyle çıktığı yolculuğunu çok renkli olarak sürdürmektedir. Günümüzde genellikle toprak rengi ön planda tutulan abaya elbiseler, şıklık ile rahatlığı birlikte sunmaktadır. Tesettür giyimin gerektirdiği koşulları yerine getiren abaya farace modelleri, renkli tasarımları ile de dikkat çekmektedir.

Abaya Nedir? Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Abaya, tesettürlü kadınların uzun yıllardır kullandığı bir üst giyim parçası olarak kabul edilmektedir. Orta Doğu giyim kültürünün bir parçası olarak ortaya çıkan bu tarz, başlangıçta siyah renk hakimiyeti altında üretilmekteydi. İslamiyet’in yayılması, farklı kültürlerde de tesettür giyimin ön plana çıkmasıyla değişim sürecine giren abaya modelleri, günümüzde tesettür modasının en trend ürünleri arasında yerini almıştır. 

Abaya modelleri seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk kural örtünme ve vücut hatlarını gizleme unsurlarını yerine getirip getirmediği olmalıdır. Bu modeller, boğazdan ayaklara kadar uzanan, önden düğmeli ya da fermuarlı olarak tasarlanan ürünlerdir. Tesettürlü kadının gizlenme gereklerini yerine getirmesinin yanı sıra şıklık da sağlaması gereken abaya, kullanım amacına uygun olarak şekillenmektedir. 

Abaya Farace Şık Bir Gece Elbisesi Olarak da Kullanılmaktadır

Abaya ferace modelleri, günlük kullanımın yanı sıra doğru renk ve tarz seçimiyle gece elbisesi olarak da değerlendirilmektedir. Özellikle kol ve yanlarda bulunan işleme detaylarıyla dikkat çeken abaya ferace modelleri, tesettür ile de şık olunabileceğinin bir belgesi olarak öne çıkmaktadır. 

Abaya elbiseler gece kıyafeti olarak tercih edildiğinde renk seçimleri de ön plana çıkmaktadır. Bu ürünler; giyen kadının yaşı, sosyal statüsü ve etkinliğin mekanı ile değişkenlik göstermektedir. Açık alan etkinlikleri için daha açık renklerin tercih edilmesi uygun olacaktır. Düğün ve nişan ya da iş organizasyonu gibi etkinliklerde ise daha ağır ve hakim renk tercihleri ön plana çıkmalıdır. Abaya elbiseler, uygun aksesuarlar ile desteklendiğinde şık kombinlerin ortaya çıkmasına imkan tanımaktadır. Siz de şıklığınızı abayalar ile sağlamak istiyorsanız, Hülya Keser ürünlerini incelemenizde yarar olacaktır. 

Diğer blog sayfamızı ziyaret etmek için tıklayın.

neylenegiyilir

neylenegiyilir

yakın zamanda PAYLAŞILANLAR
GALERİ